Proč jsem vlastně chtěla podnikat?

Když jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, užívala jsem si každý okamžik. Nejprve jsem se těšila, jak si těch několik let užiju, jak nebudu nic dělat, ale hlavně – jak už se nikdy nechci vrátit do zaměstnání. Už od střední školy jsem měla jeden velký sen, a tím bylo založení svatební agentury. Chtěla jsem prostě dělat svatby, zdobit, organizovat, pohybovat se v celém tom svatebním světě. Ale to mělo čas…

Prvního půl roku života syna jsem naprosto žila svou novou rolí, radovala se z každého dne, z každého synova pokroku, žila jen pro něj, nemyslela na sebe. A byla jsem tak spokojená. Nějaká kariéra? Seberealizace? Vůbec. Jenže pak to pomalu přišlo…Plíživými krůčky, nenápadně. Najednou mi nestačilo jen řešit, co malému uvařím, hledat v diskuzích tipy na rozvoj miminka, studovat složení veškerých potravin, abych mu dala jen to nejlepší a nejlépe nejvíc bio. Ale zároveň s tím přišly také výčitky. Vždyť jsem přece máma, musím být šťastná, že mám zdravého syna, že s ním trávím 24 hodin denně, že nejdu ani ke kadeřnici, musí mi to přece stačit, VŽDYŤ JSEM TO CHTĚLA!

Ano. Chtěla. A svého syna miluju. Ale…Najednou mi to nestačí. Najednou chci i něco pro sebe. Trochu času, trochu něco svého, možná i trochu seberealizace…? Opatrně jsem si to začala přiznávat. A zase tu byla ta touha něco vybudovat, abych se zároveň mohla věnovat synovi. A nemusela se jednou vrátit do práce. Neuměla jsem si to ani představit. Ale když si vybuduju něco svého, tak budu za vodou! Přece mám skoro tři roky času, to určitě krásně rozjedu a uživí mě to.

A tak jsem v synově půl roce začala – pomalu, postupně. Přihlásila jsem se do svého prvního podnikatelského kurzu, který mě vystřelil neskutečným způsobem. Naučila jsem se, jak začít, jak budovat komunitu, jak rozjet online podnikání. A já to skloubila dohromady s offline podnikáním – začala jsem dělat svatby, zdobit, organizovat a k tomu psala svatební blog pro nevěsty, tvořila e-booky a pracovala na tvorbě placeného digi produktu.

Byla to krásná doba, já byla šťastná a dařilo se mi přesně tak, jak jsem si představovala. Výdělky jsem sice do budoucna chtěla trochu vyšší, ale na to je čas, říkala jsem si.

Pak ale přišel covid a s ním vzalo za své všechno, co jsem do té doby vybudovala. Svatby byly najednou málo, vše bylo zakázáno, omezeno. Do toho můj druhý porod a touha být s dcerkou více doma. Už tolik nejezdit pryč, na svatby, už jsem toužila věnovat se více dětem, cestovat s nimi, trávit více času. Více svobody. A k tomu se přidala touha dopřát jim jednou lepší školy, než jaké jsme měli my. Soukromé, s individuálním a respektujícím přístupem, se slovním hodnocením. Prostě něco, co je do života připraví lépe, z čeho nebudou mít jen stres, ale hlavně radost.

A to byl můj hnací motor, proč podnikat. Tentokrát více online. Protože pokud jste běžný zaměstnanec, málokdy si můžete dovolit platit dvěma dětem soukromou školu. Tak to prostě je. Ale když podnikáte, máte tam těch šancí víc. Vy sami ovlivňujete své výdělky. A ano, začátek není jednoduchý, je potřeba se toho hodně naučit. Já sama jsem prošla několika podnikatelskými kurzy a mentoringy, moje investice do tohoto vzdělání byla opravdu vysoká, ale věděla jsem, že se mi vrátí.

A opravdu, vrací se. Čerpám z těch zkušeností každý den.

Můžeme dětem dopřát lepší školy, lepší život, mám více svobody, kterou jako vodnář k životu potřebuji. Neumím si už představit sedět denně 8 a více hodin v zaměstnání, které mě nebaví, a brát výplatu, která se takřka nemění.

Jsem šťastná za tohle své rozhodnutí, které jsem před šesti lety učinila, a že jsem do toho šla. I když to nebylo snadný, i když jsem kolikrát pracovala, když všichni doma spali. I když jsem zažila spoustu pádů, nepočítaně výstupů z komfortní zóny, možná i přišla o některé „přátele“, kteří si třeba ťukali na hlavu, proč jsem taková „kariéristka“ a nevěnuju se raději dětem. A víte co? Já vím, že to mělo smysl. Protože jsem jako máma i jako žena spokojená, naplněná, dělám, co mě baví a ještě ke všemu mohu s mužem našim dětem dopřát to, co jsem si vždy přála.

Takže pokud tam máte nějakou touhu, jakýkoliv důvod pro to začít podnikat, chyťte příležitost za pačesy a jděte si za tím. Zahoďte strachy, předsudky, výčitky, a jděte. A pokud budete chtít, ráda vám pomohu na vaší cestě. Jsem tu pro vás.

Ať se vám daří!

Pavla Chlupová Musilová
NLP & ART koučka, průvodkyně osobním rozvojem a podnikáním; Zakladatelka projektu Máma podnikatelka.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.